Povrchové materiály spacáků

Polyamid

Standardně tvoří vnější i vnitřní povrch většiny nabízených spacáků polyamidové hedvábí, které má nízkou hmotnost a je dobře prodyšné. Nevyvolává alergie a je vodoodpudivě ošetřeno. Hedvábí je tkané technikou rip-stop.

Bavlna

Na přání je možné dodat spací pytel s vnitřním povrchem z bavlny. Váha pytle se tak ale z výší o cca 100g, rovněž nasákavost bavlny je i přes vodoodpudivou úpravu podstatně větší (při spaní ve vlhku, ale i při prostém zpocení pokožky). Bavlna je sice příjemná na dotyk, ale je poměrně těžká, objemná, snadno se špiní a především příliš absorbuje vlhkost a dlouho schne.

Mikrovlákno Tactel®

Mikrovláknový materiál firmy Du Pont tvořený jemnými profilovanými vlákny. Vyniká vysokými užitnými vlastnostmi:

  • * vysoká pevnost při nízké hmotnosti
  • * výborná prodyšnost a současně vysoká odolnost proti působení větru
  • * částečná odolnost proti vlhkosti (materiál je vysoce hydrofobní)

Tactel povrch TactelFirma Condor používá tkaniny Tactel® jako vysoce kvalitní vrchní vrstvy spacích pytlů, zimních bund a ultralehkých větrovek. Mikrovlákno Tactel® se vyznačuje originálním profilem vláken. Jsou třícípého hvězdicového profilu, a proto svazky těchto vláken - příze použité při výrobě úpletů a tkanin - do sebe velmi dobře zapadají a zvyšují kompaktnost vrstvy tkaniny. Těsným spojením vláken vzniká v tkanině složitá labyrintová struktura, která zvyšuje odolnost proti účinkům větru v porovnání s klasickými vlákny kruhového profilu a současně je zachována prodyšnost tkaniny. Navíc jsou vlákna impregnována teflonem a tím má tkanina i částečnou odolnost proti vodě - např. proti rose, mlze nebo drobnému mžení. Odolnost proti dešti je nižší vzhledem k vyšší kinetické energii dopadajících kapek, které spolehlivě vzdorují až materiály s odolností přes 2 metry vodního sloupce. Životnost teflonové impregnace je velmi dobrá, neboť vzdoruje potu i pracím prostředkům. Ovšem po praní je potřeba výrobky důkladně vymáchat, aby v tkanině nezůstaly žádné zbytky pracích prostředků! Prací prostředky působí snižováním povrchového napětí vody jako smáčedlo a tím by impregnace ztratila na účinnosti. K pomalému snižování účinnosti impregnace dochází pouze jejím mechanickým opotřebením. Mikrovlákno Tactel® je velmi příjemné na omak a je srovnatelné přibližně s materiálem Pertex.
Na obrázku vidíte, jak vypadá spacák s povrchem ušitým z Tactelu.