Rady k výběru a používání spacáků

Jak vybírat spacák...

Při výběru optimálního spacího pytle je třeba mít na paměti tzv. "trojúhelník nesplněných nadějí". Vrcholy tohoto trojúhelníku tvoří hmotnost (váha), izolační schopnost (teplo) a cena. Každý spací pytel je kompromis nezi těmito body. Můžete si pořídit levný a teplý spací pytel, ale bude vzhledem k použitým materiálům neskladný a těžký. Stejně tak levný a lehký nebude teplý či lehký a teplý rozhodně nebude vzhledem k použití špičkových materiálů levný.
Proto uvážlivě vybírejte a rozhodně se také zamyslete nad možnými úpravami, které Vám firma Condor nabízí, tedy prodloužení, rozšíření, případně i provedení v dětské velikosti.
Správná velikost spacáku je velmi významná pro tepelný komfort spacího pytle.
Pro ženy, děti, starší osoby či prostě "zmrzlé" lidi je lepší pořídit si spací pytel o 5 až 10°C teplejší.

Tepelnou "odolnost" spacáku běžně udávají tři údaje:
První uvedená teplota je horní hranice tepelného komfortu a při jejím překročení se budete ve spacáku "vařit". Většina pytlů se dá rozepnout a odvětrávat nebo se spacákem jen přikrýt - tato teplota nás tedy při koupi bude patrně zajímat až v poslední řadě.
To, proč spacák potřebujeme, je aby nás ochránil před zimou. A zde přichází na řadu druhá uváděná teplota - dolní hranice tepelného komfortu – tedy teplota, při které oblečený člověk je ještě schopen se nerušeně vyspat. Tato hodnota pochopitelně platí pouze za optimálních podmínek, pokud teplota dále klesá a přibližuje se ke třetímu údaji – minimální, extrémní teplotě, nastávají problémy. Ona třetí hodnota - "EXTRÉM" - totiž udává, kdy nás spacák ochrání jen před poškozením organismu chladem… Což znamená, že o spánku a natož nějakém pohodlí, nemůže být ani řeč.
V technických parametrech spacáků tedy uvádíme jen tyto 2 poslední hodnoty - dolní hranici a extrém.

Užitné vlastnosti spacáku také ovlivňuje potahový materiál:
U kvalitnějších výrobků se používají kvalitní mikrovláknové materiály – tyto velice hustě tkané tkaniny jsou velmi lehké, ale při tom i pevné, vysoce vodoodpudivé a zároveň výborně prodyšné. Díky své vysoké vodoodpudivosti chrání spacák proti vlhkosti, a zároveň díky dobré prodyšnosti umožňují spacáku vysýchání. Mikrovláknové materiály jsou tím nejlepším skloubením ceny a vlastností. Nejznámější z nich jsou Tactel® , Pertex® či Silz Micro® .
Běžně se pak používají různé polyamidové (PAD) tkaniny s vodoopudivou (hydrofobní, Hf) úpravou. Mají rozličné obchodní názvy a jejich hlavní výhoda je ta, že jsou levné. Pokud tedy neplánujete extremní akce, běžně vystačíte s těmito levnějšími tkaninami.
Na přání je možné zhotovit spacák s vnitřním povrchem z bavlny. Počítejte ale se zvýšením váhy spacáku o cca 100g, rovněž nasákavost bavlny je i přes vodoodpudivou úpravu podstatně větší (při spaní ve vlhku, ale i při prostém zpocení pokožky). Bavlna je sice příjemná na dotyk, ale je poměrně těžká, objemná, snadno se špiní a především příliš absorbuje vlhkost a dlouho schne.

Rady pro používání

Skladování a ošetřování spacáků je jednoduché. Vyvarujeme se sbalení spacáku na dlouhou dobu (je-li to nutné, tak jej občas rozbalíme a v jiné poloze opět sbalíme).
Zajímavostí je, že tyto spacáky se klasicky nebalí do obalu, ale doslova se do ně "nacpou".
Skladujeme jej nejlépe pověšený ve skříni nebo volně stočený. Takový spacák sice zabere hodně místa, ale jen tak vám bude dlouho sloužit a nebudete muset za chvíli kupovat nový.
Ošetřování je také velice jednoduché. Během akce se snažíme spacák sušit, pokud to jde, a po návratu domů jej ihned řádně vyvětráme a důkladně vysušíme. Teprve pak pytel uložíme.
Je-li to nutné,můžeme spacák i vyprat, vždy podle doporučení výrobce (mezinárodní symboly pro praní jsou na každé visačce). Spací pytel se dá prát v pračce ve velkém bubnu při programu na praní vlny. Úplně nejlepší je ale spacák vyprat ve vaně tak, že jej volně položíme do prací lázně a buď rukama - nebo ještě lépe gumovým zvonem na čištění odpadů - postupným stlačováním seshora vypereme.
Po vyprání je nezbytně nutné jej pečlivě a několikrát důkladně vymáchat, aby v materiálu nezbyly žádné zbytky pracího prostředku, které by zhoršovaly hydrofobní úpravu.
Neždímat kroucením a nežehlit, mohlo by dojít k poškození izolačního materiálu! Nejlépe je spacák jemně vymačkat, nechat okapat, znovu vymačkat a nechat oschnout. Mějte na paměti, že praní v pračce zkracuje životnost a snižuje tepelnou odolnost pytle.
Pokud si spacák zakoupíte, nezapomeňte si uschovat visačku k pytli přiloženou - jednak jsou na ní symboly pro ošetřování, jednak slouží jako záruční list.
Dávejte při používání pytle pozor na oheň - jiskry v něm dovedou nadělat pěkné dírky! Proto - pokud spíte u hořícího ohně - buď se zabalte ještě např. do celty, nebo spěte raději v uctivé vzdálenosti od ohně.

 • Zkušenosti dlouholetých uživatelů spacáků CONDOR...

 • Milan (Myšák)...

  V roce 1989 jsem si koupil péřový "humáč" (spacák zn. Humi). Když jsem se o dva roky později setkal poprvé s Condory, ihned jsem si jeden zakoupil - tehdy to byl Condor I. Byl lehčí, teplý - a hlavně nesál vlhkost. Časem jsem přikoupil ještě Condora dvojku. V zimě jsem spával v obou najednou - a bylo mi teplo. V létě v jedničce, na jaře a na podzim ve dvojce. Nakonec jsem si před lety udělal radost a koupil si "thinsuliňák" B200. A to už opravdu nemá chybu - tedy spíše má, protože v létě se v něm člověk jenom potí. V tomhle spacáku můžu klidně jet na zimní táboření. Péřák jsem zavrhl a věnoval dětem kamarádky a teď už léta spím jen v Condorech - a dobře!

 • Mirka...

  Jsem od přírody zmrzlý tvor a na táborech jsem v obyčejných spacákách dost trpěla zimou. Příprava na každou noc obnášela oblečení 4 - 5 slupek proti zimě - a stejně byla kosa. V roce 1995 jsem si pořídila (na doporučení známých) CONDOR II. PLUS - a od té doby vím, že je možné spát jen nalehko ...

 • Josef (Knírač)...

  Už jedenáctým rokem používám CONDOR II. PLUS - prodloužený. Čím je spacák delší, tím víc pohodlí skýtá. Předtím jsem měl také CONDOR, ale normální, nezesílený. Ten jsem věnoval dětem. Spím v přírodě od jara do podzimu bez větších problémů. Co si na tomhle spacáku cením nejvíc je to, že když se nedopatřením na vodě "vykoupe", tak hodně rychle usychá a i vlhký hřeje. Dobré je taky, že se dá nacpat do poměrně malého prostoru třeba v batohu a nezabere moc místa...

 • Standa (Stan)...

  Pravda je, že většinu roku jsem na moři. Ale v roce 1997 jsem po dlouhé době oprášil kanady z mládí, koupil si batoh - a ejhle, starý spacák se toho nedožil. Po prostudování všech nabídek jsem zvolil pytel od firmy CONDOR - připadá mi jako optimální kombinace váhy, ceny a tepla v něm. Mám mumii bez zipu a ani při podzimních vandrech nestrádám chladem. Pokud se mi podaří jet na tábor, tak na spaní v teepee, kde hoří oheň, je v tomhle spacáku až dost teplo.

 • Míla (Donald)...

  První CONDOR jsem si koupil v roce 1994. Byla to mumie bez zipu - tak se lépe uchová teplo. Pokud je někdo větší a trošku širší, doporučuji mu nechat si ušít prodlouženou i rozšířenou verzi - v té normální se člověk občas špatně otáčí. V roce 2001 jsem to udělal i já - navíc mám vnitřek z Tactelu (a to je velmi příjemný povrch na omak). A jsem maximálně spokojený. Myslím, že kdo si koupí CONDOR, neprohloupí. Zejména oceňuji nízkou váhu - necelé 2 kg (spacák je opravdu obrovský) - a to jsou už dnes novější a lehčí typy...

 • Zbyněk (Boiler)...

  Jednou - myslím že to bylo v roce 1995 - jsme spali kousek od Jindřichova Hradce. Stan byl o 5 cm kratší než já a stál na mírně skloněné louce. V noci začalo vydatně pršet. Samozřejmě se mi ve spánku podařilo vyklouznout asi do výše kolen ven ze stanu - na déšť. Ráno po probuzení jsem cítil mokro ve spacáku a dost mě překvapilo, že ač bylo mizerné počasí, nebylo mi zima - ta voda opravdu hřála! Teprve později jsem se dozvěděl, že to je vlastnost dutého vlákna - jak by mi asi bylo v péřáku?