Letní tábor Frančina Huť - tábor "Na Železné oponě"

O táboře...

déšť

Tábor na tomto místě vzniká na "zelené louce" každé léto od roku 1995. Původně zde tábořili pouze skauti z chomutovského střediska "Český lev"; v roce 1998 byl učiněn první úspěšný pokus tábor zpřístupnit i pro ostatní děti. To se děje nyní již pravidelně každý rok.
Celý tábor se skládá ze 30 ubytovacích stanů, 2 hangárů - jeden jako kuchyň, druhý jako jídelna nebo společenská místnost za špatného počasí. Dalšími stavbami na louce jsou: velitelský stan zvaný vůdcák, stan pro ošetřovnu, tzv. hospodářský stan sloužící jako sklad a poblíž ohniště stojí sedmimetrové dakotské teepee, plnící funkci společenskou a shromažďovací - tentokrát pro menší skupinky.
Vlastní ubytovací stany jsou dvoulůžkové na dřevěné podsadě s prkennou podlážkou uvnitř. Lůžka jsou dřevěná, děti si na ně dávají molitan, karimatku nebo jakoukoliv jinou podložku na spaní. Stany jsou uspořádány po pěticích do buněk a mezi nimi jsou dřevěná "náměstíčka" a chodníky. Tytéž chodníky jsou i na "trasách největší frekvence" - ke kuchyni, jídelně a umývárně, čímž se podařilo zabránit rozblácení terénu při případných dlouhodobých deštích a zvýšil se komfort a pohodlí. Tábor tak sice vyhlíží trochu netradičně, ale vše funguje nadmíru dobře.
teepeeKuchyňskému stanu vévodí mohutná vojenská polní kuchyně. Knedlíky vaříme ve dvou koupelnových kamnech "Brutarech" - ty jsou ovšem víceúčelové. Pýchou naší kuchyně je tekoucí pitná voda. Strava je podávána 4 - 5x denně - záleží na denním programu, zda je vydávána dopolední svačina zvlášť, nebo jako součást snídaně.
Jídelna je vybavena přenosnými lavicemi a stoly, takže je-li krásně, jí se venku. Pokud je někdy velmi chladno nebo vlhko, lze jídelní stan vytápět a sušit v něm oblečení i boty.
svítáníDostatek kvalitní pitné vody zajišťuje mohutný pramen těsně nad táborem, z něhož máme hadicí zaveden přívod do tábora a dokonce i do kuchyňského dřezu! Voda na mytí je odebírána ze stejného zdroje a vedena hadicí do vojenské polní umývárny se dvěma žlaby a 8 kohoutky. Umývárna je umístěna nad korytem potoka a v jejím těsném sousedství je sprcha. Ta je samozřejmě na "ruční pohon", a kdo chce teplou vodu, musí si včas zatopit. Ale i tak - v daných podmínkách jde o komfort přímo neslýchaný. Teplota používané vody z horského pramene ani v největších vedrech nepřesáhne 10 stupňů.
Splachovací záchody tu samozřejmě nejsou, máme klasické suché latriny - ale komfortní, montované kadibudky včetně prkének z umělé hmoty.
Nad táborem je malý rybníček (patrně původní vesnická požární nádrž), ale vzhledem k výše zmíněné teplotě vody je koupání v něm jen pro velmi otrlé jedince. Spíše je používán k trestání "ochlazením" těžších delikventů.